Moim zdaniem

Najlepsza inwestycja Twojego czasu i energii

Czas i energia to zasoby, którymi dysponuje każdy. Co prawda są to pojęcia względne i całkowicie indywidualne w odniesieniu do każdego z nas, lecz mają jedną ważną cechę – są to elementy naszego życia, którymi zarządzamy sami. Bez względu na to ile czasu mamy i jakimi pokładami energii dysponujemy, to my decydujemy o tym jak je wykorzystamy. Pomimo tego, że nie jest to nic odkrywczego i jeśli nie wszyscy, to na pewno zdecydowana większość ma tego świadomość, to już ze świadomym ich zarządzaniem jest znacznie gorzej… Ale skoro już zdajemy sobie sprawę z władzy jaką posiadamy, to w co najlepiej zainwestować nasz czas i energię?

KREOWANIE WŁASNEGO ŻYCIA

W kreowanie własnego życia. Można pomyśleć, że przecież to banał, prawda? Ale czy banałem jest w istocie? Życie powinno być źródłem radości i satysfakcji, ale zdecydowanie częściej przepełnione jest złością, frustracją i niezadowoleniem. Każdy z pewnością doświadczył na własnej skórze tych złych emocji albo co bardziej prawdopodobne, doświadcza ich nadal… A szczęśliwe życie nie jest opcją tylko dla wybranych, każdy ma możliwość kształtować otaczającą go rzeczywistość pod własne dyktando i im szybciej zdamy sobie z tego sprawę tym lepiej dla nas. Oczywiście są okoliczności, na które wpływu nie mamy, które po prostu się nam przytrafiają, ale bez względu na nie to my zawsze powinniśmy dyktować warunki.

CZŁOWIEK JEST KOWALEM WŁASNEGO LOSU

Człowiek jest kowalem własnego losu. Koniec i kropka. Jeśli jakiś aspekt Twojego życia jest źródłem negatywnych emocji – zmień go. Tak, rozwiązanie jest takie proste. Proste, jednak czasem niełatwe. Może wymagać pracy (czasem bardzo ciężkiej), podejmowania decyzji (czasem bardzo trudnych) oraz mierzenia się z ich konsekwencjami (czasem bardzo nieprzewidywalnymi), ale czy nie warto podjąć tej drogi, aby w efekcie wieść szczęśliwe życie? Nie oczekujmy, że cokolwiek naprawi się samo, że zmienimy się my, okoliczności lub ludzie, którzy nas otaczają. Bez naszego aktywnego działania w najlepszym przypadku utkniemy w sytuacji jaką mamy teraz, w najgorszym – sytuacja będzie się systematycznie pogarszać. Życie jest konsekwencją decyzji – tych podjętych i tych niepodjętych.

POSTAWA BIERNOŚCI

Postawa bierności wobec okoliczności z jakimi przychodzi się nam zmierzyć jest tą, którą możemy zaobserwować zdecydowanie najczęściej. Godzimy się na to co przynosi nam los. Dlaczego? Bo z miejsca, w którym jesteśmy wygląda, że tak jest łatwiej. Jednak gdy spojrzymy na nasze życie z miejsca, w którym możemy być, okaże się, że są to tylko pozory. Perspektywa wprowadzenia zmian, czasem równa wywróceniu życia do góry nogami może budzić lęk. Często sama praca jaką będzie trzeba wykonać aby tych zmian dokonać może rodzić zniechęcenie. Pozostajemy więc bierni wobec życia jakie mamy, chociaż nie jesteśmy z niego zadowoleni. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że w ogólnym rozrachunku trwanie w nim kosztuje nas co najmniej tyle samo co podjęcie walki o jego lepszy wariant.

Pamiętaj:

Dodaj komentarz