Miejsca

Wiedeń – doskonały kierunek na weekend

Jedną z najczęściej odwiedzanych europejskich stolic jest Wiedeń. To majestatyczne miasto co roku przyciąga rzesze turystów, którzy tłumnie przemierzają jego ulice zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Wyjątkowa architektura nadaje mu niezwykle elegancki charakter i tworzy niesamowity klimat, który można poczuć nawet podczas kilkudniowego wypadu.

Prawda jest taka, że nie lubię dużych miast. Oczywiście potrafią wzbudzić mój zachwyt, ale nie wyobrażam sobie spędzenia długiego urlopu w metropolii. Natomiast dłuższy weekend przepełniony intensywną eksploracją miasta z całodniowymi, wielokilometrowymi spacerami jego ulicami jak najbardziej mi odpowiada. Wiedeń od jakiegoś czasu był na naszej liście miejsc do odwiedzenia, a wybierając się do Chorwacji autem (o której pisałam tutaj) i mając austriacką stolicę dosłownie na wyciągnięcie ręki, grzechem byłoby przy tak znakomitej okazji tam nie zajrzeć. Nocleg w drodze powrotnej był konieczny, więc zorganizowaliśmy wszystko tak, aby po wypoczynku nad Adriatykiem zatrzymać się jeszcze na kilka dni w Wiedniu i przy pokonywaniu tych samych kilometrów po prostu zobaczyć więcej.

Nocleg

Przy rezerwacji noclegu jak zwykle posłużyliśmy się serwisem Booking.com, a nasz wybór padł na ten Ibis Budget. Hotel położony jest kilka minut spacerem od Wiener Prater, czyli ogromnego miejskiego parku, w którym znajduje się wesołe miasteczko. I to był strzał w dziesiątkę, ponieważ właśnie tam spędzaliśmy każdy wieczór podczas naszego pobytu. Dodatkowo obiekt jest świetnie położony komunikacyjnie, ponieważ w bliskiej odległości znajduje się węzeł Praterstern ze stacjami metra, przystankami tramwajowymi i autobusowymi oraz dworcem kolejowym. Hotel jest atrakcyjny cenowo i posiada ciekawą  ofertą śniadaniową, z której polecam skorzystać.

Komunikacja miejska

Wiedeń ma świetnie rozwiązaną komunikację miejską. Niezwykle wygodnie podróżuje się liniami metra, a oprócz tego mamy do dyspozycji tramwaje i autobusy. Miasto jest również dobrze przystosowane do ruchu rowerowego i zwolennicy tej formy podróżowania mogą wypożyczyć rower miejski. Zachęcam do wykupienia biletu obejmującego wszystkie środki transportu, który  dostępny jest w automatach na każdej stacji metra. Bilet na 48h kosztował nas 14,10 € od osoby i dzięki niemu bez problemu w dwa dni udało nam się zobaczyć wszystkie główne atrakcje miasta według mapy, którą dostaliśmy w hotelu.

Atrakcje i zabytki

Prater, o którym już wcześniej wspomniałam, to absolutnie magiczne miejsce. Karuzele, rollercoastery, balony, maskotki, wata cukrowa – jednym słowem wszystko z czym kojarzy się wesołe miasteczko.

Z odwiedzin w tym parku rozrywki będą zadowolone nie tylko dzieci – gwarantuję :) Jedynie portfel może cieszyć się trochę mniej, bo takie miejsca kosztują i Prater tylko potwierdza tę regułę. Do parku nie ma biletu wstępu i płacimy za każdą atrakcję, z której chcemy skorzystać. Najbardziej charakterystycznymi dla tego miejsca, będącymi zarówno symbolami Wiednia, są Diabelski Młyn oraz Karuzela Łańcuchowa. Diabelski Młyn wysoki na ponad 65m jest świetnym punktem widokowym, z którego można podziwiać panoramę miasta. Koszt biletu to 10 €, czyli niemało i w moim prywatnym odczuciu cena jest nieco za wysoka.

Jeśli chodzi o Karuzelę Łańcuchową, to liczy ona 117 m i jest najwyższą karuzelą tego typu na świecie. Na przejażdżkę zdecydowaliśmy się dopiero w ostatnim dniu naszego pobytu, bo wysokość naprawdę robi wrażenie, ale zdecydowanie polecam :) Koszt biletu to 5 €.

O pozostałych atrakcjach rozpisywać się nie będę, ale każdy na pewno znajdzie coś dla siebie – zarówno poszukiwacze mocnych wrażeń jak i Ci o słabszych nerwach. Ceny wahają się w granicach 1,5 – 7 €. W parku dobrze rozwinięta jest strefa gastronomiczna, a wieczorową porą kiedy wszystkimi mrugającymi lampkami i światełka stają się dobrze widoczne jest tam naprawdę pięknie.

Wiedeń to miasto z historią i wyjątkową architekturą. Gdybym musiała określić go jednym słowem, to byłaby to elegancja. To miasto jest naprawdę wyjątkowo eleganckie w swojej formie. Znajdziemy w nim całą masę niezwykłych obiektów, które warto zobaczyć. Nie jestem zwolennikiem zwiedzania zabytków. Być może jest to pewna forma ignorancji, ale zdecydowanie lepiej czuję się kiedy mogę „czuć” miasto spacerując jego ulicami i podziwiając architekturę niż przyglądać się wystawom czy też wnętrzom obiektów. Jeśli jednak jesteś zainteresowany odwiedzeniem poszczególnych zabytków, to musisz liczyć się z tym, że oprócz obiektów sakralnych trudno znaleźć miejsca, które można zwiedzić bez konieczności zakupu biletu wstępu.

Wśród bardzo starannej architektury jest jeden budynek, który znalazł się w Wiedniu jakby na przekór poważnym w swojej formie zabytkom i kamienicom miasta. Hundertwasserhaus jest budynkiem o bardzo oryginalnej fasadzie, który jest połączony z przyrodą w niespotykany sposób. Różnorodna kolorystyka i nietypowy styl stanowi duży kontrast dla harmonijnej zabudowy Wiednia. Widać, że Hundertwasserhaus lata świetności ma za sobą, ponieważ elewacja nosi na sobie wyraźne ślady nadgryzienia przez ząb czasu, ale mimo wszystko warto zobaczyć ten osobliwy budynek na własne oczy.

Oprócz historycznych zabytków Wiedeń słynie także z pięknych ogrodów. Najsłynniejsze i najbardziej okazałe są z pewnością ogrody przy Pałacu Schonbrunn i żałuję, że nie udało mi się spędzić w nich trochę więcej czasu. Jeśli znajdą się na liście miejsc, które chciałbyś odwiedzić, to jeśli tylko czas na to pozwoli warto zarezerwować dla nich i położonego obok najstarszego w Europie ogrodu zoologicznego cały dzień. To naprawdę wyjątkowe miejsce urządzone z niezwykłym rozmachem godnym cesarskiej posiadłości. Labirynty, okazałe fontanny, oranżerie… To miejsce po prostu robi wrażenie. Do ogrodów można wejść za darmo (z lewej strony pałacu), ale niektóre jego części można zobaczyć tylko za opłatą. Pałac Schonbrunn zlokalizowany jest na obrzeżach miasta, ale bez problemu można dojechać do niego metrem.

W samym centrum również znajdziemy wiele mniejszych ogrodów, np. przepiękny Volksgarten, który zachwyca mnogością róż w różnych gatunkach.

Zdecydowanie nie polecam odwiedzin w Augarten – zdecydowanie zbyt zwyczajne miejsce aby poświęcić mu czas, zwłaszcza przy krótkiej wizycie w tym mieście.

Wiedeń jest miastem, które na pewno warto zwiedzić. Spędziliśmy tam 2,5 dnia i jest to wystarczająco aby odwiedzić najważniejsze jego punkty oraz poczuć klimat i atmosferę miasta. Jeśli zamierzasz poświęcić mu nieco więcej czasu na pewno nie będziesz się nudzić, bo Wiedeń ma naprawdę wiele do zaoferowania. A jak wypada na tle innych europejskich stolic? Budapeszt, który obiektywnie oceniając jest zdecydowanie skromniejszy, nadal pozostaje na pierwszym miejscu w moim prywatnym rankingu, ale przychylam się do panującej opinii, że wizyta w Wiedniu to absolutna konieczność dla wszystkich podróżujących po Europie.

 

Dodaj komentarz